Rubriker (senaste först)
-Driftsstörning just hu...
-Nu byter vi till en ny webbplats...
-Resultat Norr-rullen 2010...
-PM och Startlista för Norr-rullen...
-Ny webbplats för Skidsektionen på gång
-Inbjudan till rullskidträffar 30/8,31/8,1/9 och 2/9
-Inbjudan till rullskidtävling 5 september 2010
-Bemanning ursvik aug - okt 2010
-Sommarskidskolan har startat..
-Testar nytt simpelt forum
-Testa rullskidor 24-27/5
-Sumpans ungdomar glänste i säsongsavslut
-Sommarskidskola 2010
-Landslaget i Täby
-Guld till Sumpan i JSM-Stafett
-Guld till Lisa i JSM
-Silver till Lisa i JSM
-Tävla på Åland?
-Guld till Lisa i JSM-sprint
-Åsloppet
-Vasaloppsstatistik
-Klas trea i halvvasan
-Lisa kör i Lahti
-Service på Vasaloppet för sumpans medlemmar
-Ungdomsvasan
-Bilder från USM och UDM!
-32 deltagare på Ungdoms-DM!
-Brons till Emma och stafettsilver på USMs
-Barnens vasalopp 16/3
-Startlista och Inbjudan UDM-Sprint 23/2
-Rapport från teknikhelgen i Gopshus...
-Resultatlista Sprint-DM...
-Startlista Sprint-DM...
-Anmäl dig till Sprint-DM...
-Resultat Söderskidan 26/1 och Åldersjakten 28/1
-Sumpans lag i sprintstafett
-Edvin nia i Harsa
-Medaljregn på lilla SS
-Anmälan till DM i sprintstafett..
-Lisa med i bronslaget JVM-stafett..
-Lisa femma på JVM 10 Km..
-Lisa fyra på JVM 5 Km..
-Inför åldersjakten 28/1..
-Rapport från tävlingar gångna helgen..
-Längdskidträff hos Alewalds 27/1...
-Junior-VM den här veckan...
-Söderskidan på tisdag 26/1 (+Resultat från Lida)...
-Resultatlista för Tjejskidan 23/1...
-PM, vallatips och startlista för Tjejskidan 23/1...
-Tävlingsrapport från 16-17/1..
-Anmäl dig till DM..
-Vägvisning Tjejskidan 23/1..
-Söderskidan 19/1..
-DM Fri stil&Skidsportloppet avgjordes 17/1..
-DM Stafetten avgjord (bilder)..
-Hällbybrunns elljuslopp..
-Teamsprint i Norberg s..
-Sumpans lag på DM-stafetten 16/1..
-Startlista&PM för DM/Skidsportloppet 17/1..
-Hällby elljuslopp 13/1..
-DM nästa helg..
-Söderskidan startar 12/1...
-Lisa bäst uppför...
-Dubbla guld i Uppland...
-Maserloppet...
-Färska bilder från Prag...
-Leo bäst i Uppland...
-Bilder från Jarla Banke och Ursvik...
-Bröderna Aflodal jagar sekunder i Tour de Fyrfasen ...
-Kvartsfinal för Lisa...
-Jädraåloppet...
-Grängesbergsloppet...
-Stark prolog av Lisa...
-Kanonloppet avgjort...
-Sprinttävling 3/1...
-Inför DM-stafetten...
-Morapinglan...
-Rexarejset...
-Mera lägerbilder från Daniela...
-GOD JUL!...
-Lisa ska köra uppför en backe ...
-Inbjudan till DM 10Km F ...
-Lisa bästa svenska igen ...
-Sumpan skidor på facebook...
-Rapporter från "Skidtävlan i Brunnsviken"
-Inbjudan till Tjejskidan 23/1
-Starkt lopp av Lisa i Finland
-Bilder från lägerstafetten 13/12
-Skidlopp anno 1879 på lördag 19/12 JUBILEUMSTÄVLING-SKIDHAPPENING
-Tävlingar i jul&nyår
-Deltagarrekord på vinterlägret
-Superhelg för Sumpan
-Lisa får köra i Davos
-Bra lopp av Lisa i Idre
-Sista stavgången för hösten genomförd
-Tävlingsprogram
-Bilder från skidgången i lördags
-Rapport från barmarksträning förra helgen
-Längdskidkväll på Alewalds 28/10 16.00
-Vinterskidskola Gällivare
-Vinterskidskola Vålådalen
-Klädleverans från Trimtex....
-Tips om du inte lyckas bli medlem....
- Täby sKonstsnöspår
- Decemberlägret 9-13/12
- Rapport från stavgången 17/10
- Team Stockholm 2010
- Träning måndag och torsdag med Mats&Peter....
- Fjärde stavgångslördagen avklarad (bilder)....
- Tredje stavgångslördagen avklarad ....
- Beställ vallor från STAR ....
- Ungdomsläger 10-11/10 ....
- Bilder från stavgångsträningen 19 och 26/9 ....
- Bilder från vallaträffen och rullskidskolan ....
Vallaträff med STAR 22/9 19.30 ....
Många aktiviter inför säsongen 2010 ....
Första rullskidträffen genomförd 3/9 ....
Rullskidtävling 13/9 ....
Kymlingeterrängen 20/9 ....
Sportsupportdagen 6/9 ....
Vinterläger 9-13/12 ....
Ungdomsträning startar på måndag 31/8 ....
Stavgångsträning börjar 19 september....
Rullskidträffar 3,10,17 september....
Märta och Lisa vann Fjällorienteringen....
Julia vann Kanot-SM....
Jens vann 5-dagars....
Ny styrelse&ledarförteckning....
Sommarskidskolan har startat
Bild önskas till startsidan?
Rullskidtävling 24/5!
Lisa uttagen till utvecklingslaget!
Skidsektionens xtremebästalista!
Jimmy till Torsby!
Livet som sumpanåkare..
Sju månader kvar..

Rapport från Bruksvallarna..
Xtreme startar 22/4
Rapport från säsongens sista Vattenfall&Intersport Cup
Rapport från Grönklittsjakten
Årsmöte 25/3
Lisa kom på 21 sista dagen! 10 poäng i världscupen
Lisa uttagen till landslaget igen...
Rapport från JSM...
JSM Guld till Lisa
JSM Boden...
Sista åket?...
Jens tvåa i Sörskog 6/3...
Rapport från Folksam Cup 7-8/3...
Lisa gör landslagsdebut på söndag...
Vasaloppet 2009...
Stark åkning på USM...
Klas etta och Julia tvåa i Månkarbo...
Vasaloppsvallning...
Lisa van skejtvasan och fick pris av Staffan Larsson...
Tävling i Vendel på torsdag...
Ungdomsvasan i Lilla Sportspegeln...
Axel och Gustav på pallen i Ungdomsvasan...
Vasaloppsservice...
Flera tävlingar närmaste helgen...
IDA-HELEN 3:a I KALLE ANKA CUP...
CHRISTINA 25:a I TJEJVASAN...
Topprestationer i Lilla SS-stafett 8/2...
Märta och Christina körde starkt i Ulricehamn...
Guld och Silver till Sumpan i VSM...
Riku fick en bronsmedalj...
Många i elden 14-15/2....
Seger i Kristinaloppets motionsklass..
Rapport från Lilla SS...
Christina körde bra i Grönklitt Ski Marathon
Söderskidanresultat
Stafettsilver till Sverige i JVM!!!
Manifestförslag...
LISA TOG SILVER PÅ 5KM!!!!
Flygloppet går på lördag
Värmdöloppet flyttar till 15/2...
Nytt storlopp i JVM av Lisa...
Söderskidan i Rudan 5/2...
Storslam i Storvreta...
Jimmy och Julia tävlade i Filipstad....
En plats ledig till VM....
Nu börjar JVM...
Janne blev årets ungdomsledare 2008...
Mera bilder...
Bra SM-lopp av Märta Larsen
Grönklitt Ski Marathon
Resultat Sprint-DM
Ernst och Riku kör VM...
Storvreta kör tävling 1/2
Ingen söderskida den här veckan!
Niclas imponerade i Norrbärke Ski Marathon 25/1
Medaljregn i Svealandsmästerskapen individuellt 25/1
Sumpans ungdomar körde bra på Svealands 24/1
Sprint-DM i Rudan på tisdag 27/1
Mera ungdomsresultat
Mera statistik från DM
Skidträff hos Alewalds 28/1
Trippelseger i H21 på DM 18/1
Helgen 24-25/1
Resultat DM-Stafetten/Sportkompanistafetten..
Bilder från DM-Stafetten..
Stora framgångar på DM-Stafetten..
Emma Bivstedt och Edvin Lindmark visade god form i Söderskidan..
Sumpans anmälda till DM 18/1..
Stafett-DM Startlista..
Stafett-DM Sumpans laguppställningar..
2 guld 2 brons sprintstafett Norberg..
Alewalds tjejfemton 17/1 uppskjuten..
Nu finns PM för Stafett-DM 2009
Lisa uttagen till Junior-VM
Anmälda till Stafett-DM på lördag
Många anmälda från Sumpan till DM på söndag
Sprint-DM 13/1 inställt..
Söderskidan 15/1 i Rudan..
Sumpans ungdomar körde bra i UDM-stafett...
DM 17/1, Anmäl snarast
Söderskidan torsdag 8/1 i Rudan
Segrar för Endré och Jens i Sörmland
Konstsnöspår i Täby Kyrkby
Rapport från 3-4/1
Sprinttävling i Tierp 4/1
Nya rankinglistor
Jimmy segrade i Rexarejset 27/12!
Lisa gjorde succe igen!
Lisa kör Skandinavisk Cup för Sverige
Vegavallsloppet ...
Rapport från tävlingarna i Skellefteå 13-14/12 ...
Seger i Vattenfall Cup ...
Resultat från lägermästerskapet! ...
Ännu en seger för Lisa i Idre ...
Jens fyra i Särnatävlingarna...
Se Lisa på webbTV...
Rapport från lägret i Östersund...
Fispunktsanalys...
Rullskidor på torsdagarna...
Klas tävlade i Finland...
Suveränt skatelopp av Lisa i Bruksvallarna...
Suverän premiär för Lisa i Bruksvallarna...
Stavlöpning torsdag 13/11 17.30...
Edvin redan i form...
Skidspåret öppnat i Högbo...
Öppet månadsmöte med christer Skoog & Martin Larsson 24/11
Tävlingsprogram för Stockholm 2008-2009
Snöläger 13/12-16/12 för de som är födda 1989-1996!
Skidbytarkväll 10/11!
Längdskidträff på Alewalds 29/10!
Vasaloppsträff på Skidsport 24-25/10!
Mindre än en månad kvar till tävlingspremiären
Hög tid för anmälan till lägret i Bruksvallarna!
DAGS FÖR STAR-BESTÄLLNING!!
Fystester på Bosön den 9 oktober!
Barmarksläger 4-5 oktober 2008 på Koviken. (Ungdomar)
Klädbeställning senast 1/10
Vallaträff 30/9
Resultat Stockholm rullskidcup 10/9
Resultat Terräng KM 9/9
Träningssidan uppdaterad
Träningen startar på allvar den här veckan
Starttider för KM Terräng
Ny xtremebästalista
Rullskidcup 1 avgjord
Trimtex ny klädsponsor!
KM i terränglöpning
Rullskidcup 31/8, 10/9 och 21/9
Lägerrapport från Idre!
Inbjudan till Sundbybergsterrängen!
Jannes senaste vasaloppssekelstiobästalistor
Xtremebästalista....!
Nytt vallaavtal klart!
Lisa i juniorlandslaget!
Träning 2008
Sumpans FIS-Ranking..
XTremeställning
XTreme-premiär tisdag 15/4....
Säsongsavslutning för ungdomarna måndag 21/4....
Evelina ska gå på skidgymnasium i Järpen....
Rapport från Vattenfall Cup....
Märta trea i Vattenfall Cup....
Rapport från SM/JSM....
SM&JSM Sprint 17/3....
Kalenderfunktion....
Ännu ett JSM-Guld!!!!....
Sumpan bäst i Sverige!!!!....
JSM-GULDx2 till Sumpan....
Vinterläger 2008 & Bemanning i Ursvik
Evelina kör bra i Folksam Cup!
Riku, Roar och Ernst kör Veteran-VM!
Leo vann i Häverödal!
Sprinttävling i Häverödal onsdag 5/3
Läs Jannes vasaloppsrapport!
Sverige (med Lisa Larsen) tog silver på JVM!!!!!..
Lisa tog brons på JVM!!!!!..
Lisa fjortonde på JVM!!!!!..
Sumpans medlemmar får extra service på vasaloppet..
Evelina fyra på USM-sprint..
Äntligen dags för junior-VM..
Barnens Vasalopp..
Hedda två första dagen i Kalle Anka CUP..
Rapport från Grönklitt..
Bra resultat Falun..
OBS! Årsmöte på tisdag 12/2..
Stark landslagsdebut av Christina Lövald Hellberg..
Tävling i Gimo på söndag 3/2...
Skidträff hos Alewalds 31/1...
Rapport från svealands 26-27/1
Rapport Harsa Ski Marathon 26/1...
Sumpan invaderar Harsa...
Rapport från Norrbärke Ski Marathon...
Årsmöte 12/2 19.30...
Svealands körs i Älvdalen...
Rejsrapport från Åsarna...
Rapport från Norbergssprinten...
Lisa och Christina i landslaget...
Bilder från vansbro...
Sumpan på radion...
Sumpan körde Maserloppet...
Jarlloppet inställt...
Ungdomarna tävlade i Dala-Järna...
Nytt kanonlopp av Lisa Larsen...
DM /Alewaldsloppet inställt...
Ungdoms&Juniorträning
Bilder från Mora 30/12...
Ännu en seger för Lisa i Mora 30/12...
Hedda vann i Offerdal 29/12...
Lisa etta på rankingen...
Tävlingar Jul&Nyår...
Skidsportloppet 15/12 framflyttat pga snöbrist...
Bra prestationer Gällivare även 9/12...
Lisa vann Vattenfall Cup i Gällivare 8/12...
Nya bilder från lägret 2007
Lisa, Christina och Märta gjorde kanonlopp i Idre&Särna
Vallnings och rillningsutbildningen flyttad till 5/12 ...
Lisa vann i Bruksvallarna ...
Skidspår i Rudan ...
Premiär till helgen ...
Inbjudan till Skidsportloppet ...
HAD finns nu att köpa...
Vallnings och rillningsutbildning 5/12 ...
Film från skidtunneln i Torsby ...
Vasaloppsträff hos Skidsport 26-27/10...
Christina körde starkt i sprintpremiären 21/10...
Längdskidträff hos Alewalds torsdag 25/10...
Säsongspremiär 21/10...
Rullskidtävling på Värmdö 20/10...
Ungdomar på läger i Hallstavik...
Dags att beställa kläder...
Skidträning för ungdomar 7-10 år i Enebyberg from måndag 24/9...
Bertil Schröder har lämnat oss...
Norrortsrullen genomfördes 19/9...
Startlista och PM för Norrortsrullen...
Jannes topplista...
Lite info info inför Norrortsrullen..
Anmälan till lägret i Edsåsdalen!
Även inlines på Norrortsrullen 19/9!
Terräng-KM avgjort!
Sista chansen på Rikus pris!
Rullskidskola för ungdomar startar torsdag 13/9!
Vi arrangerar rullskidtävling 19/9!
Ny träningsgrupp för "äldre" tjejer!
Skidåkarnas xtremetopplista är uppdaterad..
Ungdomsträningen startar torsdag 23/8..
Träningen för de äldre startar tisdag 28/8..
KM i terränglöpning 11 september..
Läs Jannes rapport från utvecklingsgruppens läger...
Upptaktsläger 1-2 september för ungdomar & juniorer!
Skidåkare blir man på sommaren!
Träningsgrupp på läger...
Bra prestationer...
Hugo sprang xtreme på 58.21 !!! ...
Christina körde starkt i lååååång rullskidtävling ...
Evelina och Kina vann Läderloppet ...
Skidsektionens nya xtremebästalista ...
Ungdomarna sprang xtreme...
Ungdomsträning 29/5 18.00...
Ungdomsträning 22/5 18.00...
Läs om Rikus pris...
Ungdomarna kör rullskidor tisdag 15/5 18.00...
Första XTremetävlingen genomfördes 8/5...
Rapport från Multisporttävling 5/5...
Ungdomsträningen startar tisdag 8/5...
Träningen inställd dvs enskild träning 26/4...
Ny utvecklingsgrupp startad...
Bilder från Klackberg 24-25/3...
Barmarksträningen med Mats och Peter startar 10/4...
Sumpans flickor körde starkt i Funäsdalen...
Hugo, Lisa, Märta, Christina, Hedda och Evelina tävlar i helgen 30/3-1/4
Ungdomarna ställer upp i Klackbergsspelen...
Nu har vi lagt ut flera bilder från Vasaloppet...
Jimmy, Julia och Evelina körde bra i Kilsbergsloppet 17/3
Tävlingsinformation 17-18/3
Lisa femma i Åsarna...
Hedda och Evelina körde starkt i Bjursås och Hofors...
Lisa tvåa i Åsarna...
Jimmy och Emma körde bra i Kalle Anka Cup...
Judit plåtade vasaloppsåkare...
Stafett-DM slutgiltigt inställt!...
Det finns fler tävlingar den här säsongen
Riku tog brons på VM....
Martin Holmberg bäst i Vasaloppet 4/3....
Jimmy trea i Månkarbo....
Vasaloppet 4/3....
DM-Stafett nytt försök 11/3....
Jimmy Seger vann i Åmot 25/2....
Stockholm tolva på Folksam Cup 24-25/2....
Fyra guld- och två silvermedaljer på Veteran-SM 23-25/2....
Tre damjuniorer bland de hundra på Tjejvasan 24/2....
Fler bilder från Lilla SS....
Folksam Cup i Sveg 24-25/2....
Veteran-SM 23-25/2....
Tjejvasan 24/2....
Vasaloppsveckan och Gästrike Service....
Söderskidan avgjordes 21/2....
Hedda vann sprintstafett i Årsunda 20/2....
Christina tog brons på Ungdoms-EM....
Söderskidan Rudan 21/2....
Hedda tvåa i Lilla SS....
Anna och Klas vann DM....
Sumpans lag kom femma på JSM....
Startlista för DM 18/2....
Sprint-DM 17/2 inställt....
Söderskidan resultat 14/2....
Lisa tog brons på JSM 15/2....
Anna, Märta, Lisa, Klas och Edvin kör JSM 15/2....
Jens, Hedda, Odd och Riku vann i Brottby 14/2....
Lisa Larsen tog silver på Junior-SM 13/2....
JSM Fristil masstart 13/2....
Söderskidan 14/2
Nya bilder från Vassunda 11/2 ...
OBS Anmälan till DM 17-18/2 ...
JSM Häverödal 13-17/2....
Värmdöloppet & DM 11/2....
USM Sprint 11/2....
Jaktstarts-DM 10/2....
Tobias, Gustav och Hedda vann i Knivsta 11/2....
Sumpans tjejer fyra på USM-stafett....
Hedda vann i Norberg....
Startlista jaktstarts-DM....
Christina tog brons på USM....
Resultat från Söderskidan 7/2....
Sumpan får vasaloppsservice....
Dags för USM i Ånnaboda 9-11/2....
Jaktstarts-DM körs 10/2....
Vassunda 11/2....
Brottbyloppet 14/2....
Klassisk stil i Söderskidan i Rudan 7/2....
Många bra resultat helgen 3-4/2....
Vår suveräna junior Lisa Larsen åkte in på sjätte plats i Nordiska Juniorlandskampen
Lisa kör landskamp....
DM Information....
MAXIM-rea i motionsgården
Stafett-DM 3/2 inställt tills vidare..
Resultatlista Alewaldsloppet & DM 30/1
Söderskidan i Ågesta onsdag 31/1
Startlista Alewaldsloppet och DM 30/1
Bra resultat i helgen 27-28/1
Många starter i helgen 27-28/1
Edvin och Henrik segrade i Söderskidan 24/1
Alewaldsloppet & DM Fristil arrangeras tisdag 30/1
Resultat Skidsportloppet 23/1
Söderskidan körs i klassisk stil 24/1 (Lida)
Startlista och info för Skidsportloppet idag 23/1
Lisa och Hedda segrade i Avestaloppet 21/1
Skidsportloppet genomförs 23/1!
Stafett-DM 3/2
Skidträff på Alewalds 25/1
Läget inför helgen 20-21/1
Ungdomstävlingar kommande helger...
Undomarna körde bra i Grängesbergsloppet...
Bilder från tävlingarna i Älvdalen...
Lisa Larsen har tagits ut till Juniorlandskamp i Örnsköldsvik. Vi gratulerar!
Träning tisdagar och lördagar...
Årsmöte tisdag 6/2 19.30 i Ursvik...
Grängesbergsloppet&Maserloppet 13-14/1...
DM 13-14/1 inställt...
Ungdomar tävlade i Älvdalen...
Lisa femma i Gällivare...
Lisa två i Gällivare...
Snart dags för DM...
Lisa Larsen vann Morapinglan...
Hedda vann i Norge
Medlemsavgifter 2007...
Viktigt att anmäla före jul...
Lisa femma på Vattenfall Cup...
Mjölksyraloppet avgjort...
Bilder från lägret...
Sumpan är på läger i Jämtland!...
Klas åkte fort i Arvidsjaur...
MAXIM-produkter i motionsgården...
Tävlingsprogram för 2006-2007....

Kalender(visa hela)